Implantologia

Implantologia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina stomatologii, która pozwala na uzupełnianie wszelkich ubytków w uzębieniu, od pojedynczych zębów, po skomplikowane przypadki. Odbudowa uzębienia odbywa się za pomocą implantów, stanowiących niewielkie tytanowe śrubki, zastępujące korzenie zębowe. Implantologia stomatologiczna pozwala na osiągnięcie trwałego i estetycznego efektu, a także na poprawę zaburzonej mechaniki narządu żucia.

Co to jest implant?

Implantami nazywane są elementy, które stanowią zamiennik naturalnego uzębienia, utraconego na skutek próchnicy, choroby przyzębia lub poważnego urazu. Implant to część sztuczna, która zastępuje korzeń, wprowadzony do kości szczęki bądź żuchwy w czasie zabiegu chirurgiczno-implantologicznego, odbywającego się w znieczuleniu miejscowym. Po wkręceniu implantu-tytanowej śrubki i odczekaniu okresu niezbędnego do wygojenia, w implanty są następnie wkładane specjalne łączniki, stanowiące elementy imitujące naturalne, oszlifowane zęby. Dopiero na nich są umieszczane „korony”, czyli sztuczne uzębienie. Cennik implantów jest dość zróżnicowany, dlatego zawsze warto uważnie im się przyjrzeć i skonsultować ze dentystą.

Z czego jest wykonany?

Implanty wykorzystywane w naszym gabinecie są wykonywane przede wszystkim z wysokiej jakości tytanu. Materiał ten, ze względu na swoją biokompatybilność, nie jest rozpoznawany jako ciało obce, a co więcej, nie ma szkodliwego wpływu i jest dość dobrze tolerowany przez ludzki organizm. Implanty z tytanu są na tyle wytrzymałe, że są w stanie znieść obciążenie, któremu podlegają ludzkie korzenie zębowe. Zalety tytanowych implantów to jednak nie tylko trwałość i solidność, ale także przystępne ceny oraz ogromne podobieństwo do naturalnego uzębienia, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i wygody dla pacjenta.

W jakich przypadkach stosujemy implanty?

Implanty zębów, które oferujemy pacjentom z miasta Poznań, są wszczepianie głównie w sytuacjach, kiedy dochodzi do utraty naturalnego uzębienia (na skutek próchnicy, chorób przyzębia, urazu, itp.). Cena implantów zależy m.in. od tworzywa, z jakiego zostały one wykonane. Implantologia pozwala na obudowę uzębienia nawet u osób, które przybyły paradontozę, by móc odtworzyć prawidłowo funkcjonujące zęby. Zastosowanie implantów pozwala nie tylko na przywrócenie pięknego, zdrowego uśmiechu, ale zapobiega również bezpowrotnemu zanikowi kości, który u wielu pacjentów ma miejsce po usunięciu stałych zębów.

Proces leczenia

1. Wymagane badania

Aby przystąpić do zabiegu wszczepienia implantów, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie całego procesu leczenia, a także wykonanie niezbędnych badań. Przede wszystkim należy ocenić stan jamy ustnej pacjenta i wykonać precyzyjną diagnostykę. Do tego celu wykorzystywana jest stożkowa tomografia komputerowa (radiologiczne badanie trójwymiarowe), która pozwala na przeprowadzenie symulacji zakładania implantów zębowych. Dodatkowo zaleca się wykonanie: morfologii, OB, czasu krwawienia oraz czasu krzepnięcia krwi.

2. Przygotowanie do zabiegu

Zabieg wszczepienia implantów nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Przed zabiegiem implantologicznym zaleca się jedynie wykonanie kompleksowej higieny jamy ustnej. Można również zjeść lekki posiłek.

3. Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu wszczepienia implantów zębowych, pacjent zostaje ubrany w specjalne sterylne ubranie, a następnie poddany znieczuleniu miejscowemu. Zabieg implantologiczny jest wykonywany w warunkach pełnej sterylności i aseptyki. Wszczepienie implantów polega na przygotowaniu precyzyjnego miejsca pod wszczep, a następnie na wprowadzeniu tytanowych śrubek do kości szczęki bądź żuchwy. Sam zabieg trwa około dwudziestu-trzydziestu minut, a pacjent nie doświadcza żadnych dolegliwości bólowych.

4. Wskazania pozabiegowe

W pierwszych dniach po zabiegu wszczepienia implantów zaleca się unikanie wysiłku fizycznego, zwłaszcza intensywnego uprawiania sportu (przez miesiąc od wykonania zabiegu). Okres gojenia zazwyczaj trwa od dwóch do sześciu miesięcy. W tym czasie nie należy również korzystać z sauny i solarium.

Bezpośrednio po zabiegu można zrobić zimny okład z lodu, a w przypadku pojawienia się bólu zastosować przepisane przez lekarza środki przeciwbólowe. Jeść oraz pić można dopiero po całkowitym odzyskaniu czucia w znieczulonej okolicy. Przez pierwsze dni po wszczepieniu implantów nie należy palić papierosów ani spożywać napojów alkoholowych.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do wszczepienia implantów są: zespoły zmniejszonej odporności, nowotwory w czasie chemioterapii, zaburzenia psychiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, leczenie sterydami. Ponadto istnieją także przeciwwskazania miejscowe, które ocenia specjalista . Implanty zębowe nie powinny być wszczepianie nałogowym palaczom oraz osobom z chorobą alkoholową.

Korzyści

Główne korzyści płynące z zabiegu wszczepienia implantów zębowych to przede wszystkim:

  • trwałe, estetyczne oraz mocowane na stałe uzębienie,
  • możliwość uzupełnienia brakujących pojedynczych zębów lub całego uzębienia,
  • niezawodna ochrona przed zanikiem kości,
  • odtworzenie naturalnych funkcji żucia,
  • możliwość spożywania zróżnicowanych pokarmów bez ograniczeń,
  • wysoki poziom komfortu dla pacjenta, bez obawy, iż ktoś rozpozna uzupełnienia odbudowane na implantach.

Podsumowanie

Implant to inwestycja na całe życie i zarazem doskonały sposób na odtworzenie naturalnych funkcji oraz estetyki zębów. Implantologia zapewnia każdemu pacjentowi piękny uśmiech, swobodne mówienie, ochronę przed zanikiem kości, a także komfort jedzenia ulubionych pokarmów. Oprócz poprawy komfortu codziennego życia, ogromną zaletą implantów jest ich stałość – wszystkie prace protetyczne wykonane na implantach zębowych są objęte dożywotnią gwarancją.

Najczęściej zadawane pytania

Do wymaganych badań, które należy wykonać przed zabiegiem wszczepienia implantów należą: morfologia, OB, czas krwawienia, a także czas krzepnięcia krwi. Dodatkowo pacjent musi zrobić zdjęcie pantomograficzne.

Zabieg wszczepienia implantów zębowych jest całkowicie bezbolesny, ponieważ jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. W wyjątkowych przypadkach może zostać wykonany w narkozie ogólnej. Dolegliwości, które mają miejsce po zabiegu (obrzęk, ból) mogą być natomiast eliminowane przy pomocy środków przeciwbólowych.

Implanty zębowe mogą być wszczepiane wyłącznie osobom dorosłym, które ukończyły osiemnasty rok życia. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są między innymi: choroby nowotworowe, ciężka cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby psychiczne, AIDS. Zabieg nie może być ponadto przeprowadzony u pacjentów z niezadowalającymi warunkami anatomicznymi odcinka kości, w które mają zostać wprowadzone implanty.

Nowoczesne implanty zębowe są wykonywane przede wszystkim ze stopów tytanu. Tytan jest pierwiastkiem biokompatybilnym, co oznacza, że nie jest szkodliwy i jest dobrze tolerowany przez ludzki organizm. Wszystkie implanty są jednorazowe, sterylnie pakowane i nie wywołują jakichkolwiek niepożądanych reakcji organizmu.

O trwałości implantów zębowych decyduje przede wszystkim utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny jamy ustnej. Po zakończeniu procesu gojenia, prawidłowo wszczepione implanty będą znacznie bardziej wytrzymałe niż naturalne korzenie zębowe. Co więcej, tytanowe implanty cechują się optymalnym obciążeniem protetycznym, dlatego nie ulegają złamaniom czy innym uszkodzeniom.

Zęby osadzone na implantach wymagają normalnej, codziennej higieny jamy ustnej. Należy więc je systematycznie szczotkować szczotką i pastą do zębów. W bardziej złożonych przypadkach lekarz stomatolog może zalecić stosowanie irygatora wodnego.

Choroby, które uniemożliwiają wszczepienie implantów zębowych to przede wszystkim: choroby nowotworowe, nieunormowana cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, schorzenia psychiczne, AIDS, choroby reumatyczne. Implanty nie mogą również zostać wszczepione pacjentom cierpiącym z powodu narkomanii oraz alkoholizmu.

Właściwie nie ma granicy wiekowej, od której można posiadać implanty zębowe. Zabiegi implantologiczne są wykonywane u osób dorosłych, które ukończyły osiemnasty rok życia, są zdrowe i posiadają w pełni ukształtowaną szczękę.

Palenie papierosów może w dużej mierze skrócić dożywotnie przetrwanie implantów. Jednak bezwzględnego zakazu palenia tytoniu po zabiegu wszczepienia implantów nie ma.

Tak samo jak nie ma dolnej, tak nie ma górnej granicy wiekowej, do której mogą być wszczepiane pacjentom implanty zębowe. Sama procedura zabiegu implantologicznego jest tak mało ryzykowna, że może on zostać przeprowadzony nawet u osób, które ukończyły osiemdziesiąty czy nawet dziewięćdziesiąty rok życia.

Prawidłowo przeprowadzony zabieg wszczepienia implantów zębowych, przy dobrych warunkach pacjenta oraz trosce o właściwą higienę jamy ustnej, nie ma praktycznie żadnego ryzyka. Jedynie przez kilka dni po zabiegu pacjentowi może towarzyszyć obrzęk oraz ból, który można zminimalizować stosując środki przeciwbólowe.

Niezależnie od tego, czy wybraliśmy koronę, most czy protezę opartą na implantach, nie ma żadnych zaleceń co do rezygnacji z ulubionych pokarmów czy napojów. Należy jedynie pamiętać o tym, że po dwóch godzinach od zabiegu implantologicznego wskazane są posiłki płynne oraz papkowate. Takiego jadłospisu warto trzymać się przez sześć-siedem dni.

Pacjentowi można wszczepić tyle samo implantów zębowych, ile posiada naturalnych zębów, a więc 28. Jednak przy całkowitym braku uzębienia, z reguły wystarczające okazuje się być wszczepienie po sześć implantów, na których można następnie całkowicie odbudować zgryz.

Implanty zębowe są dostępne na rynku stomatologicznym od około czterdziestu lat, a w tym czasie nie odnotowano szczególnych przypadków uczuleń. Ważne jest to, że tytan sam w sobie jest pierwiastkiem dobrze tolerowanym przez człowieka (jest całkowicie neutralny w organizmie). Ryzyko pojawienia się reakcji alergicznej może pojawić się w przypadku zastosowania implantów metalowych bądź plastikowych.

Osoba z cukrzycą może przejść zabieg wszczepienia implantów zębowych, jednak choroba powinna być precyzyjnie kontrolowana przed i po zabiegu. Szczególnie niebezpieczna jest nierozpoznana cukrzyca, która z przyczyn metabolicznych może mieć niekorzystny wpływ na proces gojenia.

Implanty to niewątpliwie inwestycja na całe życie, gdyż lekarze wykonujący zabiegi wszczepienia implantów, udzielają na nie dożywotniej gwarancji. Implanty zębowe są znacznie bardziej wytrzymałe niż naturalne korzenie zębowe, a ponadto zapewniają pacjentom znacznie większy komfort niż tradycyjne protezy.

Jeśli pacjent cieszy się dobrym stanem zdrowia, posiada odpowiedni stan kości i przestrzega wszystkich zaleconych zasad higieny jamy ustnej, to właściwie istnieje minimalne ryzyko, że wszczepione implanty mogą się nie przyjąć. W bardzo rzadkich przypadkach konieczne jest usunięcie implantów, by po wygojeniu się ran przeprowadzić zabieg implantologiczny jeszcze raz.

Istnieje kilka rozwiązań alternatywnych dla implantów (między innymi tradycyjne korony i mosty, a także częściowo lub całkowicie wyjmowane protezy). Rozwiązania te jednak nie są tak trwałe i wytrzymałe, jak implanty. Nie zapewniają również pacjentowi tak wysokiego poziomu komfortu – implanty nie powodują praktycznie żadnych ograniczeń, dyskomfortu oraz uczucia niepewności.

Poza systematycznym, codziennym myciem zębów, zaleca się przynajmniej raz w ciągu dnia dokładne wyczyszczenie wszystkich powierzchni implantów wraz z przestrzeniami międzyzębowymi. W tym celu można użyć irygatora lub nitki dentystycznej. Pacjenci z wszczepionymi implantami nie powinni też zapominać o regularnej kontroli stomatologicznej (raz na pół roku).

Z reguły uprawianie sportu nie stanowi żadnego większego problemu. Trzeba jedynie pamiętać, że przez okres jednego-dwóch miesięcy po zabiegu wszczepienia implantów zaleca się rezygnację z intensywnych ćwiczeń fizycznych, dźwigania, podnoszenia ciężarów, itp.

© 2018 – Zdrowy Uśmiech | All rights reserved